Eind achttiende eeuw werd er een vaccin tegen de pokken ontwikkeld en deze vaccinatie zorgde er voor dat het aantal dodelijke slachtoffers sterk verminderde. Dus besloot de Nederlandse overheid in 1823 de koepok-vaccinatie voor kinderen indirect verplicht te stellen. Wie naar school wilde moest vanaf dat moment een bewijs van vaccinatie kunnen overleggen, het pokkenbriefje.
Deze verplichting stuitte op veel bezwaren vanuit de religieuze hoek en de verplichte vaccinatie voor schoolgaande kinderen werd in 1857 onder druk van christelijke partijen afgeschaft. Na een pokkenuitbraak vanaf 1870, die aan circa 23.000 mensen het leven kostte, werd de inenting echter weer verplicht gesteld en mochten kinderen dus alleen nog naar school als ze daar een pokkenbriefje konden overleggen. Dit werd vastgelegd in de Wet op de Besmettelijke Ziekten (1872).
Er bleef in de jaren daar na veel verzet tegen deze verplichting komen van 'gewetensbezwaarden' en de wetgeving daarover werd in de daarop volgende jaren verschillende keren aangepast.
In 1939 werd de Inentingswet aangenomen, de datum op mijn briefje. Dit keer werd er rekening gehouden met ‘gewetensbezwaarden’. Ouders die hun kinderen niet wilden laten inenten konden bij de burgemeester een uitzonderingspositie krijgen. Deze nieuwe situatie duude tot 1975. Kort daarna verklaarde de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) de wereld ‘pokkenvrij’. Ook het pokkenbriefje was daarmee definitief geschiedenis geworden.
De drie littekens van de pokkeninjectie op mijn bovenarm en mijn pokkenbriefje blijven stille getuigen van dit stukje geschiedenis.

Ik ben er ook nog tegen ingeënt, maar zo'n briefje kan ik me niet herinneren.
ReplyDeleteLeuk dat je nog zo’n herinnering bewaard hebt!
ReplyDeleteIk heb er geen... Volgens het familieverhaal moest dat vóór je eerste verjaardag gebeuren, dat was veiliger. Mijn ouders waren met vakantie en de oppas zou met mij naar de dokter -- en zij vond het "zo zielig" dat ze het zogenaamd vergat. Tegen de tijd dat mijn ouders daar achter waren gekomen, was het te laat! En ik kon gewoon naar school, nooit problemen gehad. Mijn jongere broer had de prikken trouwens wel, geloof ik.
ReplyDeleteWat een verhaal!
DeleteIk heb ook al mijn inentingsbewijzen nog inclusief die drie littekens op mijn linker bovenarm!
ReplyDeleteIk geloof dat ik ook nog zo'n briefje heb mijn littekens zitten op mijn rug. Vreemd dat er geen algemeen beleid was.
ReplyDeleteMen kon ook op het bovenbeen, rug en zelfs bil die prikken krijkgn. Mijn oudste zusje had ze op haar rug.
DeleteDat is interessant. Ik heb trouwens geen littekens. Ben wel ingeënt, staat genoteerd in mijn babyboekje
ReplyDeleteIk heb geen papieren wel drie littekens prominent op mijn linker bovenarm.
ReplyDeletegeen briefje, wel ingeënt maar gelukkig niet op een zichtbare plek
ReplyDelete