Net voordat we het museum in Noordwijk wilden uitlopen zagen we deze oude telefoon hangen die ergens uit een huis vandaan moet komen. Er was nog geen draaischijf in die tijd, |
als je iemand wilde bellen, belde je eerst naar een telefooncentrale. Hier zorgde een telefoniste er dan voor dat je de juiste persoon aan de lijn kreeg, door de twee lijnen met kabels met elkaar te verbinden. |
Naast de telefoon een lijst met telefoonummers, stammende
uit januari 1915. Boven de lijst is te lezen dat de eerste telefoon hing in het
clubhuisvan de Noordwijkse Golfclub. En toevallig of niet, de eerste baan, prachtig in de duinen, werd in 1915 geopend.
Maar nummer 1 in de lijst is niet de Golfclub, dat nummer behoorde toe aan de Douairière (weduwe) Gravin van Limburg Stirum, Huize 'Klein Offem'. Ik ben opgegroeid tussen het hoofdpostkantoor van Noordwijk waar de telefoniste zat en Huize Offem. Het landgoed was ons speelterrein.
Reacties
De grote zwarte telefoon aan de wand in de gang bij de buren vier deuren verderop, waar wij bij gelegenheid konden bellen en gebeld konden worden, herinner ik me nog wel. Maar dat was toch al een kleine vijftig jaar later dan de telefoonlijst hierboven.
Lie(f)s.